środa, 15 kwietnia 2015

Komorowski na Prezydenta?

Podobno za 25 dni mamy wybory prezydenckie.

Jeśli mają być wybory, to trzeba się zastanowić, jaki mamy wybór.

W sondażach prowadzi urzędujący Prezydent - Pan Komorowski. Jego z pozostałych kandydatów najłatwiej ocenić, bo przecież sprawuje swoją funkcję od 5 lat. 

Co zrobił w tym okresie? Nie jest łatwo znaleźć jakieś konkretne podsumowanie dokonań. A może ja słabo szukam? (Jeśli ktoś ma dostęp - proszę podać link do informacji).

Póki co, przy pomocy znajomych znalazłem takie dane:
  • podpisał 840 ustaw
  • 4 zawetował
  • wystąpił z 23 inicjatywami ustawodawczymi
  • 9 skierował do Trybunału Konstytucyjnego

Według mnie, Prezydent powinien przede wszystkim stać na straży Konstytucji i nie dopuszczać do tego, by Parlament tworzył prawo niezgodne z Ustawą Zasadniczą. Zawetowanie jedynie 4 ustaw oraz skierowanie 9 do TK świadczy albo o bardzo wysokich standardach powstającego w Polsce prawa, albo o bierności Prezydenta w swoich zasadniczych obowiązkach.


Co Pan Komorowski proponuje w swojej kampanii przedwyborczej? 

Ja jestem nietypowym być może wyborcą i mnie propagandowe spoty nie interesują. Lubię za to konkrety. A tych niestety mało. Na stronie popieramkomorowskiego.pl wyliczono następujące priorytety:
  • bezpieczeństwo (2% PKB na obronność) - ciekawe ile było w poprzednich latach i jak jest dziś, a przede wszystkim, jak efektywnie te sumy są wykorzystywane
  • rodzina - brawo! każda inicjatywa wspierająca rodzinę jest z pewnością cenna tym bardziej, że nie widać ich we współczesnej Polsce zbyt dużo
  • dialog - słusznie! trzeba rozmawiać szczególnie, że od modelu społeczeństwa obywatelskiego oddaliliśmy się o lata świetlne
  • gospodarka - tu Prezydent się chwali inicjatywą zmian w ordynacji podatkowej, dzięki którym wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść płatnika, a nie urzędu. A czemu dopiero teraz, a nie 5 lat temu - przecież taka zasada powinna być oczywistością w demokratycznym państwie prawa
  • dobre prawo 
Tu muszę się na chwilę zatrzymać. Bardzo, ale to bardzo podoba mi się stwierdzenie w tym punkcie, więc pozwolę sobie je zacytować: "Sprawne państwo musi tworzyć dobre prawo. Polska jest krajem drastycznie przeregulowanym – wyzwaniem pozostaje więc likwidacja zbędnych przepisów, a nie uchwalanie nowych." Zgadzam się absolutnie! Tyle, że przez ostatnie 5 lat nie widzę żadnej, najmniejszej inicjatywy w tym zakresie. Wręcz przeciwnie prawo jest coraz gorszej jakości, przepisów jest coraz więcej i są coraz bardziej skomplikowane. Pan Prezydent podpisując 840 ustaw również przyczynił się do takiego stanu rzeczy.
  • duma z Polski - tu wspomina się o świętach państwowych i ... walce z reklamami zaśmiecającymi krajobraz

Gdyby nie było ostatnich 5 lat, pewnie zgodziłbym się z programem Kandydata - Pana Komorowskiego.

Pytam się tylko dlaczego powyższe priorytety nie były realizowane w kończącej się kadencji? 


No i na kogo tu głosować?


Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (2735) wiara (1128) podróże (961) polityka (712) Pismo Św. (702) po ślonsku (448) rodzina (416) Śląsk (414) historia (399) Kościół (367) zabytki (356) humor (301) Halemba (291) człowiek (256) książka (218) święci (216) praca (210) muzyka (206) gospodarka (177) sprawy społeczne (177) Ruda Śląska (153) Grupa Poniedziałek (111) ogród (110) Jan Paweł II (106) filozofia (105) muzeum (105) miłosierdzie (91) Covid19 (89) środowisko (89) sport (82) dziennikarstwo (76) film (67) wojna (61) Papież Franciszek (58) biurokracja (57) Szafarz (45) dom (44) varia (38) teatr (34) św. Jacek (33) makro (7)