wtorek, 11 kwietnia 2017

Odpady niebezpieczne na Halembie

Nie mogłem wczoraj uczestniczyć w spotkaniu w szkole na Kłodnicy dotyczącym planowanego przedsięwzięcia:

Budowa zakładu przetwarzania, w tym odzysku odpadów na części działki nr 63/21, obręb Stara Kuźnia gmina Ruda Śląska


Coś takiego ma powstać na terenach dawnej Elektrowni Halemba.

Elektrownia Halemba w roku 2010

Krótki opis wczorajszego spotkania można przeczytać tutaj: KLIK

Natomiast Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest dostępny w następującej lokalizacji: KLIK 

Co wynika z Raportu? 

Do nowego zakładu będzie przywożonych rocznie ponad 83 tys. ton odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, zawierających wszelkie możliwe paskudztwa, jakie przemysł jest w stanie wyprodukować. Tam, po wymieszaniu i innej obróbce będzie z tego produkowanych ponad 100 tys. ton nowych "odpadów (produktów)". 

Czego w Raporcie nie znajdziemy?
  • Opisu stanu środowiska, w tym fauny i flory na terenie przyszłej fabryki i jej okolicy oraz wpływu na to środowisko (za to można sobie poczytać o Parku Krajobrazowym w Rudach Raciborskich i nietoperzach z Tarnowskich Gór). 
  • Badania obecnego ruchu samochodowego na trasach dojazdowych oraz analizy, jak będzie on wyglądał, gdy codziennie dziesiątki dodatkowych ciężarówek będzie przejeżdżało przez Halembę, Kłodnicę, Starą Kuźnię i okolicę.
  • Wpływu pracy zakładu na mieszkańców naszej dzielnicy. Wielokrotne powtarzanie, że do najbliższej zabudowy jest 450 m to jednak za mało.
  • Wiarygodnego przedstawienia sytuacji awaryjnych (na miejscu i podczas transportu odpadów niebezpiecznych).
  • Opisu monitoringu pracy zakładu, byśmy mogli czuć się bezpiecznie 24h na dobę.

Generalnie dokument jest bardzo ogólny i bazuje na danych literaturowych. Nie zadano sobie trudu zbadania rzeczywistych warunków lokalnych. Pozbyliśmy się Elektrowni Halemba, która z jednej strony dawała pracę i produkowała prąd, ale też przez całe lata zatruwała powietrze, ziemię i wody. Czy my już tu na Śląsku, w Rudzie Śląskiej, na Halembie musimy na zawsze być skazani na skażone środowisko?


Mnie w każdym razie zapisy Raportu, który próbuje dowieść, że wszystko będzie elegancko, jakoś nie przekonały. W związku z tym zamierzam złożyć w Urzędzie Miasta uwagi i wnioski do Raportu, które można przesyłać np. na adres wosig@ruda-sl.pl do 19 kwietnia br., do czego i Państwa zachęcam. Czasu zostało mało.Pozdrawiam


  1 komentarz:

  1. Należy pamiętać o tym, że odpady niebezpieczne muszą być oddawane specjalnej firmie. Są one bardzo szkodliwe dla środowiska.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

zdjęcia (1336) wiara (630) podróże (501) polityka (409) Pismo Św. (377) rodzina (290) po ślonsku (284) Śląsk (257) humor (217) historia (213) Kościół (177) zabytki (160) człowiek (158) Halemba (157) praca (155) sprawy społeczne (136) muzyka (105) Ruda Śląska (98) gospodarka (97) książka (92) ogród (77) Grupa Poniedziałek (75) filozofia (74) Jan Paweł II (70) sport (66) dziennikarstwo (49) miłosierdzie (47) biurokracja (45) święci (45) film (39) środowisko (37) muzeum (34) varia (31) Papież Franciszek (26) Szafarz (21) św. Jacek (19) teatr (16) dom (2) makro (1)