niedziela, 23 kwietnia 2017

Niemiłosierna Polska

Dziś Święto Bożego Miłosierdzia.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w ŁagiewnikachWszyscy się chełpimy, że to u nas się zaczęło. Z wielką dumą czytamy w Dzienniczku Siostry Faustyny:

Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, 
wywyższę ją w potędze i świętości. 
Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje. (Dz. 1732)I wydawałoby się, że jest pięknie ...


A jaka jest prawda o naszym miłosierdziu względem innych?

Polska, jak wiadomo, nie przyjmuje u siebie uchodźców z udręczonych części świata, np. z Syrii. Mówi się, że w zamian pomagamy tam na miejscu. I tak faktycznie jest. Można  o tym usłyszeć w czytanym dziś w kościołach Liście Polskich Biskupów:

"Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci dramatem trwającej od ponad 6 lat wojny w Syrii. Wskutek tego konfliktu ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej. Wśród wielu inicjatyw pomocy cierpiącym jest przygotowany i realizowany przez Caritas Polska, wspomniany już program Rodzina Rodzinie, który umożliwia materialne wsparcie konkretnej syryjskiej rodziny. Dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób a także całych rodzin, instytucji, wspólnot zakonnych i parafialnych wspieranych jest już ponad 2000 syryjskich rodzin".


Powyższe liczby są bezwzględne. Nawet jeśli przyjąć, że każda syryjska rodzina składa się z 10 osób, to pomagamy 0,15% potrzebującym. Dobrze, że chociaż tyle, ale tu nie ma się czym chwalić, a z pewnością nie jest to usprawiedliwienie na zamknięcie polskich granic.


Nie mamy się czym chlubić. Jedyne, co nam pozostaje to błagać Boga:

Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas ...  
Pozdrawiam4 komentarze:

 1. A ilu syryryjskich "uchodźców" przyjął Pan do swojego domu? Czy miał Pan może kiedykolwiek do czynienia z takimi ludźmi? Ja mieszkałam kilka lat w Szwecji i wiem jak bardzo roszczeniowi są "biedni uchodźcy" z tych części świata. Przede wszystkim są to młodzi, zdrowi ludzie, którzy zamiast walczyć o swój kraj ( w Powstaniu Warszawskim walczyły również małe dzieci i kobiety) wolą wieść bezstresowe życie na socjalu w Europie Zachodniej. W Szwecji trzyosobowa rodzina ( matka i rodzeństwo 20-30lat) dostali pięciopokojowe mieszkanie z basenem ZA DARMO, mieli opłacone wszystkie rachunki, bilety, żywność a corka dodatkowo CO MIESIĄC dostawała bilet lotniczy do Jordanii żeby spotkać się z chłopakiem. Ona bardzo wyraźnie mówiła że nie będzie pracować bo jej to się nie opłaca. Dlatego bardzo się cieszę, że rząd odmawia przyjmowania "uchodźców" i jest to jedyne co mogę powiedzieć dobrego o tym rządzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani,
   po pierwsze sama Pani jest emigrantką. Proszę natychmiast wrócić do Polski, bo widać, że w Szwecji bardzo źle się dzieje. Po drugie serio zna Pani tych uchodźców co to żyją za darmo w domu z basenem i latają na randki do Jordanii? Nie wydaje mi się to prawdopodobne. Ale nawet gdyby tak było, nie zmienia to faktu katastrofy humanitarnej w Syrii, wobec której wszyscy jesteśmy bezradni. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Do Polski wróciłam bo obawiałam się o swoje bezpieczeństwo ( były to obawy zasadne). W Szwecji ciężko pracowałam na utrzymanie swoje i mojego dziecka, nie wzięłam ani korony z socjalu. Znam tych " biednych uchodźców" bo chodzili razem ze mną na kurs szwedzkiego. No właśnie - chodzili, nie uczyli się. Za sam fakt podpisania listy dostawali miesięcznie 7000 złotych (oczywiście w przeliczeniu). I na podpisaniu listy się kończyło. Po tym wyciagali IPhone i mieliśmy arabską listę przebojów. A tym że nie będą pracować głośno się chwalili. Syryryjczykom należy pomagać na miejscu, w ich kręgu kulturowym.

   Usuń
  3. Cieszę się, że wróciła Pani do Polski. Życzę bezpiecznego życia.

   Usuń

Etykiety

zdjęcia (1137) wiara (586) podróże (454) polityka (360) Pismo Św. (307) rodzina (278) Śląsk (239) po ślonsku (225) humor (210) historia (197) Kościół (159) praca (145) człowiek (144) zabytki (143) Halemba (141) sprawy społeczne (128) muzyka (94) gospodarka (86) Ruda Śląska (84) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) Jan Paweł II (69) filozofia (69) sport (57) dziennikarstwo (46) biurokracja (42) miłosierdzie (42) film (36) święci (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)