niedziela, 19 sierpnia 2012

Jubileusz abp Nossola

Wczoraj po południu wsiadłem w auto i pojechałem do Kamienia Śląskiego, gdzie urodził się św. Jacek. Od piątku do dziś trwają tam uroczystości odpustowe ku czci naszego Wielkiego Ślązaka

Jednocześnie swój jubileusz obchodzi tam abp Alfons Nossol, o którym już tu wspominałem. A jubileusz to zacny, bo emerytowany biskup opolski świętuje:
  • 35 lecie sakry biskupiej
  • 55 lecie święceń kapłańskich
  • 80 lecie urodzin
Pięknie, prawda?

Po godzinie jazdy autostradą (ten nasz Górny Śląsk wcale nie jest taki mały), gdy wyszedłem z auta, najpierw udałem się do Pałacu Odrowążów. Tu św. Jacek się urodził ok. roku 1183.

Pałac Odrowążów - Sanktuarium św. Jacka

A konkretnie w komnacie, gdzie dziś znajduje się piękna kaplica.

Kaplica św. Jacka

Św. Jacek na obrazach i figurach jest przedstawiany z monstrancją, gdyż był obrońcą Eucharystii podczas napadu Tatarów. Czy to nie jest wspaniały pomysł, że w jego kaplicy trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Miałem więc okazję chwilę się pomodlić.

Adoracja

Zwróciłem też uwagę na wyeksponowane relikwie świętego.

Relikwie św. Jacka

Uroczystości jubileuszowe abp Nossola miały miejsce w kościele parafialnym.

Kościół parafialny w Kamieniu Śląskim

Szanowny Jubilat prezentował się wspaniale. 

Abp Alfons Nossol

Piękne kazanie w pierwszej części o św. Jacku, a później jako laudacja na cześć abp Nossola wygłosił bp. Andrzej Czaja - obecny ordynariusz opolski.

bp Andrzej Czaja

Zwrócił między innymi uwagę na fakt, że św. Jacek, ten który w XIII w. ewangelizował również Ruś, jest cichym patronem porozumienia polsko-rosyjskiego. Przecież to w dniu właśnie jego wspomnienia, abp Józef Michalik i Cyryl I podpisali Wspólne przesłanie do Narodów Polski i Rosji.

Kaznodzieja świetnie opowiedział o życiu i dziele abp Nossola. Z jednej strony jest on wielkim naukowcem - teologiem, który współtworzył i rozwijał (i dalej to czyni) najważniejsze prądy myślowe XX w. takich wybitnych teologów, jak: Rahner, Balthasar, Kasper, Barth, czy wreszcie Ratzinger. Jednocześnie abp Nossol pozostał bardzo otwartym, ciepłym człowiekiem, Ślązakiem, który kocha swoją małą ojczyznę. O nas Ślązakach mówił, że "myślimy sercem i kochamy rozumem". Wreszcie nie sposób przecenić jego wkładu w pojednanie polsko-niemieckie, w ekumenizm, w rozwój opolskiego Caritasu, w utworzenie wielu cennych instytucji, z tą najważniejszą, gdy powołał do życia Uniwersytet Opolski.

Nawiasem mówiąc, moja żona dzięki abp Nossolowi, ukończyła właśnie uniwersytet. Zaczynała studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, ale gdy była na ostatnim roku, podniósł się status szkoły i posiada dyplom uniwersytecki.

Po Mszy Św. ruszyliśmy z procesją eucharystyczną z kościoła parafialnego do Pałacu Odrowążów. Była orkiestra.Dobrze się też prezentowały niesione figury świętych.A z nich najlepiej oczywiście św. Jacek.Proszę sobie wyobrazić, że monstrancję z Najświętszym Sakramentem, bez żadnego podtrzymywania, niósł osobiście sam 80 letni Jubilat.


Pod Sanktuarium św. Jacka odśpiewaliśmy Te Deum laudamus i abp Alfons Nossol udzielił nam sakramentalnego błogosławieństwa.
Wróciłem do domu przed 22.00, ale warto było w tym święcie uczestniczyć.

A dziś z rana jechałem do Piekar na coroczną pielgrzymkę ... kobiet. Nie, nie w charakterze kobiety :) , ale jako szafarz komunii św. KLIK

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)