środa, 4 kwietnia 2012

Jo, Ślonzok

Jak żech zaczoł pisać bloga, to sam kajś łobok naszkryfloł żech tak: "jestem z urodzenia i wyboru Ślązakiem".

Że z urodzenia - tu sprawa jes klarowno. Żadno to moja zasługa, że moje przodki, starziki i rodziciele som ze Ślonska. Jo tyż się sam urodzioł i tu porzond, cołkie życie miyszkom.

Ale dejcie pozor, bo jo je Ślonzokiym tyż ze świadomego wyboru. Pszaja tyj ziymi, bo to je moja mało łojczyzna. Starom sie jyj problymami i raduja sie, jak sie nom sam coś udo. Jes mie gańba, jak hajery robiom zadyma na jakiś manifestacyji. A jes żech fest dumny z ślonskich noblistow, z naszych zwyczajow, z kultury, kaj mogli my sie uczyć z nojlepszych wzorcow i polskich, i niemieckich, i czeskich. Szczyca sie tym, że jak Mieszko I przyjmował krzest, moje pra-starzyki już byli krześcijanami. Zaś jak św. Franciszek wynokwioł w Asyżu, nasz św. Jacek z Kamiynia Ślonskiego broł habit z ronk św. Dominika ...

Tak sie myśla, że skuli tego, że jo je Ślonzok, jakoś bardzij misiezdo pszaja innym nacjom i regionalizmom. Wiela razy jo niy boł na Kaszubach, dyć zawsze nie umiał żech sie naradować (choć nic żech niy rozumioł), jak godali po ichniymu. W czasach jak żech mioł robota na Podhalu, juzaś góralskie bajania, ich godka i zwyczaje fest mi sie podobały. Poradza tyż sie wczuć w nostalgio Kresowian zza Buga z ich Lwowem i innymi mieścinami.

Trza znać swoje korzynie. Trza sie uczyć swojij lokalnyj historii. Trza chłonońć swoja kultura. Kożdy region Polski, jedyn z drugim tworzom gryfno mozaika. Nie dejmy sie wmówić, że Polska jest jednolito i ma yno jedyn politycznie poprawny łobraz. To za komuny korali nos za to, że godomy po naszymu i mieli my misiezdo ino wongel fedrować. 

Dzisiej w wolnyj Polsce chcymy żyć po naszymu.

A na dodatek tera na dniach sie łokozało, że takich Ślonzokow jak jo, je ponad 800 tys., jak niy wiyncyj.

Som żech je ciekow, co z tego wyniknie?

Łostońcie z Bogiym !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1137) wiara (586) podróże (454) polityka (360) Pismo Św. (307) rodzina (278) Śląsk (239) po ślonsku (225) humor (210) historia (197) Kościół (159) praca (145) człowiek (144) zabytki (143) Halemba (141) sprawy społeczne (128) muzyka (94) gospodarka (86) Ruda Śląska (84) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) Jan Paweł II (69) filozofia (69) sport (57) dziennikarstwo (46) biurokracja (42) miłosierdzie (42) film (36) święci (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)