niedziela, 6 stycznia 2013

Czwarty Mędrzec - Benedykt XVI

Dziś w dniu, gdy świętujemy pokłon Trzech Mędrców ze Wschodu przed Nowonarodzonym Jezusem, niesamowite słowa wypowiedział Papież Benedykt XVI.
 
Zdjęcie z maja 2011

Co prawda bezpośrednio odnosiły się do wyświęcanych nowych biskupów, ale z pewnością są aktualne dla każdego z nas, chrześcijan.

"Pokora wiary, wspólnej wiary z wiarą Kościoła wszystkich czasów zawsze będzie w konflikcie z panującą mądrością tych, którzy trzymają się tego, co pozornie bezpieczne. Ten, kto żyje wiarą Kościoła i głosi ją, w wielu punktach nie pasuje do panujących poglądów, zwłaszcza w naszych czasach”.

To prawda, wiem po sobie. Z jednej strony, nie mam ambicji być kimś odklejonym od współczesności i chodzić gdzieś z głową w chmurach. Z drugiej strony, starając się żyć wiarą, też dostrzegam, że trochę, a czasem nawet dość mocno odstaję od "średniej krajowej", od trendów, że nie wspomnę o tzw. poprawności politycznej.

Dalej Benedykt XVI mówił, że "dominujący dziś w znacznej mierze agnostycyzm ma swoje dogmaty i jest wysoce nietolerancyjny wobec tego wszystkiego, co go kwestionuje i kwestionuje jego kryteria”.

Niestety nasza europejska cywilizacja w wielu aspektach wypiera się swoich judeo-chrześcijańskich korzeni. I nawet przypominanie o tym, w tak banalnych kwestiach, jak życzenia "Merry Christmas", jest zastępowane jakąkolwiek formułą, byle by nie było odniesienia do Boga. W koncernie, gdzie pracuję, oficjalna kartka "świąteczna" informuje o akcji charytatywnej, natomiast bardzo precyzyjnie jest "wyprana" z jakichkolwiek treści związanych nawet nie tyle z wiarą, co z bożonarodzeniową tradycją.


„Dlatego priorytetowe znaczenie ma dziś dla biskupa szczególnie odwaga sprzeciwu wobec dominujących kierunków. Musi być dzielny. Taka dzielność nie polega na uderzaniu, na agresywności, lecz na pozwoleniu, by być uderzonym, i opieraniu się kryteriom dominujących poglądów. Odwaga wytrwania w prawdzie jest niezbędnie konieczna u tych, których Pan posyła jak owce między wilki."

Jestem przekonany, że powyższe słowa odnoszą się nie tylko do biskupów. Cała sztuka polega właśnie na tym, by nie zgadzając się z dominującymi tendencjami, nie odpowiadać uderzeniem, agresją, ale być dzielnym w wytrwaniu przy wartościach, przy prawdzie i przy Bogu.

Wsłuchujmy się w słowa i naśladujmy postawy Mędrców - tych sprzed 2 tysięcy lat, ale i współczesnych.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)