piątek, 21 września 2012

Oczyszczalnia ścieków "Czajka"

Dziś zapraszam na spacer po największej polskiej oczyszczalni ścieków o wdzięcznej nazwie "Czajka" w Warszawie.

Gdy byłem tam ostatnio, jakieś 10 lat temu, wyglądała zupełnie inaczej. Zresztą w tamtych czasach, a właściwie jeszcze miesiąc temu, cała centralna i północna lewobrzeżna Warszawa odprowadzała ścieki bez oczyszczenia bezpośrednio do Wisły. Teraz jest już oddany do eksploatacji tunel pod dnem rzeki o średnicy 4,5m, którym nieczystości z zachodniego brzegu są transportowane właśnie na oczyszczalnię ścieków "Czajka". A tutaj najlepsze światowe technologie i zastępy fachowców pracują nad tym, by do Wisły trafiały już czyste wody.

Schemat oczyszczalni ścieków "Czajka"

Oczyszczalnia to gigantyczny zakład przemysłowy - 52 ha powierzchni.Następuje tu szereg procesów, które najpierw zmierzają do oczyszczenia ścieków.
Ostatecznie wszystko jest klarowane na osadnikach wtórnych, skąd już czyste wody (widziane w pierwszym planie) można odprowadzić do rzeki.

Osadnik wtórny

Tyle, że po oczyszczeniu ścieków pozostają tony, nazwijmy to, odpadów, z nich wydobytych. Tu dopiero trzeba sporo inżynierskiego wysiłku, by je zutylizować.

Komory fermentacyjne osadów ściekowych
Przy okazji tych procesów produkowany jest tzw. biogaz, który służy do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Zbiornik biogazu

Ostatecznie pozostałe po przeróbce odpady ściekowe są w Warszawie spalane w specjalnym piecu. Spalarnia osadów to właściwie cały oddzielny wysokospecjalistyczny zakład przemysłowy, z kilometrami rurociągów, tysiącami urządzeń, rejestratorów, skomplikowanymi systemami oczyszczania spalin, itp.

Spalarnia osadów ściekowych

Możecie mi wierzyć - a znam się na tym - to co mamy w tej chwili w Warszawie, ale również w wielu miastach i miejscowościach w Polsce, to są oczyszczalnie ścieków na najwyższym światowym poziomie. W tej kwestii postęp cywilizacyjny naszego kraju w ostatnich kilkunastu latach był niesamowity.

Jestem pewien, że musi się to w najbliższych latach przełożyć na poprawę jakości polskich rzek oraz Bałtyku.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)