sobota, 31 sierpnia 2019

Dekalog V - polityczny

Nie zabijaj

Morderstwo, zabójstwo jest chyba tym złem, w czystej postaci, które jest powszechnie potępiane i ścigane przez wszystkie prawodawstwa państwowe na globie. To dobrze. Wszyscy chcemy żyć w świecie, gdzie nie musimy się lękać o własne życie.

Problem pojawia się wtedy, gdy politycy (i my ich wyborcy) zaczynamy manipulować pojęciami, komu prawo do życia się należy, a komu już nie. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się kwestie aborcji, czyli zabijania ludzi zanim się urodzili oraz eutanazji, czyli zabijania ludzi zanim umarli w sposób naturalny.

Chroniąc życie od poczęcia do naturalnej śmierci, nie można jednak zapominać, że wpisanie do prawodawstwa zakazu aborcji oraz eutanazji jest tylko połowicznym sukcesem. Trzeba tu pamiętać, że realizacja V Przykazania to również realne wsparcie społeczeństwa dla osób najsłabszych. Myślę tu z jednej strony, by rodzących się dzieci i ich rodzin nie zostawić samych szczególnie w sytuacjach dzieci niepełnosprawnych, upośledzonych, z zagrożoną ciążą, ale również w przypadkach skrajnej biedy lub innych okoliczności, gdy poczęte dziecko wydaje się nie tyle błogosławieństwem, co wielkim problemem (gdy jest efektem np. gwałtu). Z drugiej strony wielkim wyzwaniem naszych czasów jest zadbanie o seniorów: o ich potrzeby zdrowotne (już o tym wspominałem przy Przykazaniu IV), socjalne czy kulturalne. W tym kontekście trzeba też wspomnieć o olbrzymiej roli opieki paliatywnej dla ludzi terminalnie chorych. Bez tej drugiej strony medalu, samo wymachiwanie hasłami antyaborcyjnymi czy sprzeciwiającymi się eutanazji jest niepełne.


Nie zabijaj - to także dbałość o środowisko naturalne. Na politykach (i nas wyborcach) ciąży szczególna odpowiedzialność, byśmy i dla siebie samych, i dla przyszłych pokoleń zachowali naszą planetę w stanie, który pozwali na zdrowe życie. Zanieczyszczenie wód, gleby i powietrza przyczynia się do powolnego zabijania - trucia się nawzajem. Szczególne znaczenie ma tu dbałość o równomierny rozwój wszystkich razem. Nie może być tak, że jedne krainy są wyzyskiwane i eksploatowane rabunkowo, by inni mogli żyć przyjemniej i dostatniej. Wiem, co mówię - całe życie mieszkam na, w znacznym stopniu zdegradowanym, Górnym Śląsku.

Śląskie kopalnie to nie tylko wydobywania bogactwa, to także degradacja środowiska


Nie zabijaj odnosi się wprost do ciągle obecnych na świecie wojen. Życie w zgodzie z V przykazaniem musi pociągać za sobą pragnienie pokoju i to na różnych poziomach. Każdy ma prawo do obrony, w tym czasem przez społeczność międzynarodową. Agresja państw jednych przeciwko drugim jest tu nie do pogodzenia: zaczynając od rzeczywistej agresji militarnej, poprzez wojny hybrydowe, a kończąc na ciągłym jątrzeniu i rozdrapywaniu starych ran, by osiągnąć jakieś swoje cele polityczne. O nadmiernym zbrojeniu się i handlu bronią (w tym np. zakazanymi minami przeciwpiechotnymi) nie trzeba nawet wspominać.


Ostatnim wątkiem, który chciałbym poruszyć, to zamykanie oczu na tragedie innych. Stanowisko polityków o nieprzyjmowaniu uchodźców oznacza, że wszyscy jesteśmy współwinnymi śmierci uchodźców np. na Morzu Śródziemnym. W imię też V Przykazania trzeba rozsądnie bronić się przed terroryzmem. Jednak ta obrona nie może być realizowana kosztem życia biednych ludzi, którzy z różnych powodów zostali zmuszeni do opuszczenia swoich ojczyzn.


Życie ludzkie jest podstawową wartością i prawem każdego człowieka. Bóg, dając nam V Przykazanie, pokazuje, że troszczy się o każdego z nas i jest dla nas przykładem, by troszczyć się o drugich - również w kształtowaniu polityki.




Pozdrawiam






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (2715) wiara (1122) podróże (950) polityka (710) Pismo Św. (700) po ślonsku (447) rodzina (416) Śląsk (412) historia (394) Kościół (365) zabytki (348) humor (300) Halemba (287) człowiek (253) książka (218) święci (210) praca (209) muzyka (204) sprawy społeczne (177) gospodarka (176) Ruda Śląska (151) Grupa Poniedziałek (111) ogród (110) Jan Paweł II (106) filozofia (105) muzeum (100) miłosierdzie (91) Covid19 (89) środowisko (87) sport (82) dziennikarstwo (76) film (66) wojna (61) Papież Franciszek (57) biurokracja (57) Szafarz (45) dom (41) varia (37) teatr (34) św. Jacek (33) makro (7)