wtorek, 26 marca 2013

Strajk

Dziś rano u nas na Śląsku był gdzieniegdzie strajk.

Ponieważ, jakoś nie potrafilem wydobyć z natłoku informacji, o co strajkującym chodzi, jakie mają postulaty, wszedłem na stronę Solidarności i po krótkich poszukiwaniach znalazłem:

Postulaty MKPS:
1.Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
2.Wprowadzenie systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.
3.Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
4.Likwidacja NFZ i stworzenie systemu opieki zdrowotnej opartego na założeniach, na podstawie których działała dawna Śląska Kasa Chorych.
5.Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.

6.Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

Pozwolę sobie powyższe punkty skomentować z mojego, bardzo subiektywnego punktu widzenia:

Ad.1. Nie do końca rozumiem co oznacza "osłonowy system regulacji finansowych". Boję sie jednak, że to oznacza, iż z podatków tych, którzy pracują, będziemy utrzymywać pracowników przedsiebiorstw, które mają przestoje produkcyjne.

Ad. 2. Też mi się pakiet klimatyczno-energetyczny bardzo nie podoba. Szukam chętnych, którzy by mnie wsparli, najlepiej rekompensatą finansową.

Ad. 3. Mam szczęście pracować na umowie o pracę. Boję się jednak, że ustawowa likwidacja "umów śmieciowych" spowoduje znaczny wzrost bezrobocia. (Wtedy zorganizuje się kolejny strajk, by ustawowo wprowadzić nakaz pracy i inne pomysły socjalizmu).

Ad. 4. Całkowicie się zgadzam. Śląska Kasa Chorych nie była idealna, ale na tle innych regionów, działała w miarę dobrze. Generalnie centralizacja czegokolwiek powoduje gwałtowny spadek jakości usług.

Ad. 5. Nie twierdzę, że górnik ścianowy powinien pracować do 67 roku życia, ale wiem, że taką samą przedwczesną emeryturę pobiera wielu, którzy na dół zjeżdżali tylko okazjonalnie. O innych zawodach młodych emerytów. których mamy teraz na naszym utrzymaniu, nie będę wspominał.

Ad. 6. Szkolnictwo publiczne powinno być jak najbardziej samorządowe - na poziomie podstawowym i średnim w całości finansowane lokalnie. Ta część naszych podatków w ogóle nie powinna trafiać do Warszawy.

Na koniec pozwolę sobie zacytować jeszcze podsumowanie dzisiejszej akcji na stronie Solidarności:

"Plan został wykonany w 100 proc. To jest nasz wielki, wspólny sukces i sukces społeczeństwa naszego regionu."

Odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o postulaty, w które (chyba jako nieliczny) się wczytałem. Sukcesem nie jest realizacja postulatów lub przynajmniej wynegocjowanie z rządem rozwiązań kompromisowych. 
100% planu to jest po prostu zastrajkowanie. Przykre.

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1137) wiara (586) podróże (454) polityka (360) Pismo Św. (307) rodzina (278) Śląsk (239) po ślonsku (225) humor (210) historia (197) Kościół (159) praca (145) człowiek (144) zabytki (143) Halemba (141) sprawy społeczne (128) muzyka (94) gospodarka (86) Ruda Śląska (84) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) Jan Paweł II (69) filozofia (69) sport (57) dziennikarstwo (46) biurokracja (42) miłosierdzie (42) film (36) święci (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)