niedziela, 1 maja 2016

Z Antiochii do Jerozolimy

Mamy w Kościele taką tęsknotę za idealizowaną wspólnotą pierwszych chrześcijan. 

Dziś po dwóch tysiącach lat historii, z całym bagażem doświadczeń, również tych złych, gdy ludzie Kościoła wikłali się we wszystkie grzechy współczesnego im świata, wielu tęskni, a nawet nawołuje, by znów stać się, jak Kościół starożytny. 

Wydaje się, że wtedy wszystko było idealne: jak oni się miłowali, chłonęli słowa Apostołów, słuchali świadectw naocznych świadków Zmartwychwstałego. Poza tym wszystko mieli wspólne, bogaci sprzedawali majątki i dzielili się z ubogimi. Każdy z radością oddawał życie, jako męczennik. To były piękne czasy Kościoła. 

Ale czy rzeczywiście tak było? Tak, ale nie tylko.

W dzisiejszych czytaniach z Dziejów Apostolskich św. Łukasz pisze:

Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, 
postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich 
udadzą się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych.


To nie była zwykła sprzeczka czy drobne nieporozumienie. Już wtedy, niemal w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, groziła mu schizma - rozłam. Paweł i Barnaba, by do tego nie dopuścić, wybrali się do Jerozolimy - ok. 500 km.

Gdzieś w Jerozolimie

Wtedy, dzięki mądrości Apostołów oraz pomocy Ducha Św., spór udało się zażegnać. Zawsze wzrusza mnie fraza z listu decydującego o przerwaniu konfliktu:

Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my ...


Nie ma co tęsknić za pierwotnym Kościołem. Trzeba się od niego uczyć, jak rozstrzygać dzisiejsze zatargi i podziały. I to nie tylko na poziomie Kościoła instytucjonalnego, ale przede wszystkim w naszych rodzinach, parafiach, w naszych środowiskach. Jak to zrobić? 

Najlepszą wskazówką są słowa Jezusa:

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. 
Nie tak jak daje świat. Ja wam daję. 
Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. 


Gdy mamy trudności, by się z kimś dogadać, zwróćmy się do Dawcy Pokoju. Niech to będzie nasza droga z Antiochii do Jerozolimy.Pozdrawiam


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)