czwartek, 19 maja 2016

Artykuł skandalizujący

Od wielu już lat większość gazet żyje z opisywania skandali. Dlaczego nasza gazetka parafialna miałaby zachowywać się inaczej?

Przecież w naszej parafii też co chwilę dochodzi do jakiegoś skandalu. 

Na przykład tegoroczny odpust. Toż to przecież był skandal. Zawsze świętowaliśmy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca, czyli 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Tym razem jednak z racji Wielkiego Piątku trzeba było ten dzień przenieść na 4 kwietnia. Czy to oznacza, że w tym roku w grudniu Świąt Bożego Narodzenia nie będzie? A może Pan Jezus urodzi się jako wcześniak? Może na dodatek w Nazarecie przed wyruszeniem do Betlejem? Byłby skandal!

Trochę tu sobie żartuję, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden skandaliczny fakt związany z naszym odpustem w kontekście Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania. W kaplicy pw. Zwiastowania, dużo wcześniej, zanim pojawiło się na ścianie malowidło przedstawiające Maryję i Archanioła Gabriela, zawisł obraz Jezusa Miłosiernego. Przecież to jest skandal. Ten obraz tam w ogóle nie pasuje.

Nasza kaplica Zwiastowania

Mamy szczęście przeżywać w tym czasie, ogłoszony przez papieża Franciszka, Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Zanim jednak św. Jan Paweł II zwrócił światu i Kościołowi uwagę na Boże Miłosierdzie, zanim poświęcił Bazylikę w Łagiewnikach, zanim kanonizował i zanim nawet beatyfikował św. Siostrę Faustynę Kowalską, my na Halembie czciliśmy już Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Znalazł się on w naszej kaplicy w roku 1987 za sprawą naszego ówczesnego wikarego ks. Krzysztofa Bąka. 

To on już wtedy, próbował nas „zarazić” miłosierdziem. Z jednej strony wraz księdzem wielu z nas zaangażowało się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy w skandalicznych :) warunkach organizowaliśmy kolonie charytatywne w Ustroniu, w Gdańsku i innych miejscach. Potem pojawiły się zaczątki Ośrodka „Miłosierdzie Boże” w Borowej Wsi i później u nas na Starej Halembie. 

Z drugiej strony ks. Krzysztof już wtedy 30 lat temu opowiadał nam o tym obrazie, o objawieniach Siostry Faustyny i już wtedy uczył nas, dziś tak popularnej, Koronki do Miłosierdzia Bożego. 

Pamiętam, jego opowieści o skuteczności tej modlitwy, o cudowności obrazu, o objawieniach, które przeżywała jakaś skandalizująca siostra zakonna. Wszystko to było niesamowite. Ksiądz Bąk był zafascynowany Miłosierdziem i koniec końców, nie pytając nikogo o zgodę, powiesił w Kaplicy Zwiastowania obraz Jezusa Miłosiernego. 

Pamiętam też z tamtych czasów, że Koronka do Miłosierdzia wydała mi się nudnawa prawie, jak różaniec. Miałem nawet Dzienniczek s. Faustyny i ze dwa razy zacząłem go czytać. Za każdym razem musiałem lekturę przerwać – nic z tego nie rozumiałem, nie byłem w stanie przez to przebrnąć. 


Dopiero dziś, 30 lat później, choć dalej wiele kwestii nie rozumiem, Dzienniczek potrafi mnie zafascynować. W Koronce jestem zaś prawie zakochany i odmawiam ją bardzo często w różnych, a szczególnie w tych trudnych intencjach. To faktycznie skandal, że obraz Jezusa Miłosiernego wisi w naszej kaplicy. Bo jak zatytułował swoją książkę ks. bp Grzegorz Ryś, „Skandal Miłosierdzia” dzieje się też u nas na Halembie od wielu lat. Skandal Boga Miłosiernego, który przychodzi do człowieka.A wszystko zaczęło się podczas Zwiastowania.Pozdrawiam


P.S. Artykuł skandalizujący opublikowany w ostatnim numerze Gazetki Parafialnej "Boże Narodzenie"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1159) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (242) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)