poniedziałek, 30 listopada 2015

Papież cudotwórca

My chyba tu w tej nasze wylęknionej Europie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego co Papież zrobił w ostatnich dniach.

Portret Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami

Nie śledziłem szczegółowo jego wizyty w Afryce, ale nawet te nieliczne informacje które do mnie trafiły są po prostu niewiarygodne.

To, że Franciszek poleciał na Czarny Ląd (Czy tak się jeszcze mówi, czy to już, w myśl dzisiejszej poprawności politycznej, rasizm?) w tych niespokojnych czasach, samo w sobie jest niesamowite. Mało tego, wczoraj był w Republice Środkowoafrykańskiej, czyli w miejscu, gdzie ciągle trwają walki. To jest to państwo, skąd kilka miesięcy temu nasze władze chciały ewakuować wszystkich Polaków i tylko upór (pomimo śmiertelnego zagrożenia i strachu) kilku zakonników i ich silna wiara pozwoliły im tam zostać. Obserwuję na fb jednego z nich - kapucyna Benedykta Pączka, który czasem opisuje lub nawet pokazuje zdjęcia z kolejnych masakr, zabójstw i wszelkich okropności. I Papież tam właśnie się udał, by nieść przesłanie pokoju.

Jakby tego było mało, gdzieś tam na końcu świata, w miejscowości, której nikt nie zna, właśnie tam Franciszek otworzył Drzwi Święte Roku Miłosierdzia. Jak się ktoś interesuje historią Kościoła lub pamięta Rok Święty AD 2000 wie, jak ważny to gest.


A dziś Papież poszedł tam w tym skrajnie niebezpiecznym miejscu do ... meczetu, by razem z braćmi wierzącymi - jak my - w jedynego Boga modlić się o pokój. Stamtąd trzeba usłyszeć jego głos, gdy mówi:

"Razem powiedzmy NIE nienawiści, zemście, przemocy, 
zwłaszcza tej popełnianej w imię jakiejś religii czy Boga. 
Bóg jest pokojem, `salam`."

"Ten, kto twierdzi, że wierzy w Boga musi być także człowiekiem pokoju."


Wszystkie takie czy inne wysiłki europejskich i światowych polityków, finansistów, dyplomatów, ale też hierarchów, przywódców religijnych, a już na pewno strategów wojennych bladną przy tym co zrobił z Bożą pomocą w tych dniach Papież Franciszek. Warto to zauważyć!


Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)