środa, 17 maja 2017

Banan dla Śląska

Wszyscy się dziś zachwycają, bo Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", dzięki łaskawości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał 5 mln rocznie wsparcia finansowego z budżetu państwa: KLIK

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

Niby darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy, ale ... jeśli ktoś mi konia ukradł, a potem mi go oddaje, to nie rozumiem, dlaczego mam go za to całować po rękach.


Jakby ktoś nie zrozumiał, o co mi chodzi, to tłumaczę. Minister nie finansuje Zespołu ze swoich prywatnych pieniędzy. Są to pieniądze polskich podatników. Mógłby ktoś na przykład na Kujawach zapytać, a czemu ja mam płacić na Zespół "Śląsk", a nie na jakiś inny, który będzie promował przede wszystkim kujawiaczki, a nie w kółko tę "Dzieweczkę do laseczka". I choć mówię to wbrew nam Ślązakom, mieszkaniec Kujaw z taką wątpliwością ma rację.

Problem polega na tym, że finanse państwa mamy postawione na głowie. Region Śląska i każdy inny powinien z lokalnych podatków sam decydować na co chce u siebie wydawać pieniądze, bo te pieniądze w poszczególnych częściach kraju wypracowane, powinny tam zostawać. Tylko stosunkowo niewielka pula środków powinna trafiać do budżetu centralnego na sprawy ogólnonarodowe, jak wojsko, policja, autostrady, itp.

Przecież system polegający na tym, że zabiera się wszystkim wysokie podatki, a potem Ministerstwo typuje 10 instytucji kultury w całym kraju, którym sypnie groszem, jest systemem zbliżonym do kolonializmu: wyeksploatować, a jak będą grzeczni, to damy im po bananie (pardon, zafundujemy koncert).Pozdrawiam4 komentarze:

 1. A ja bym był wdzięczny, gdyby pieśni zespołu "Śląsk" ktoś wreszcie przetłumaczył na śląski. Oryginalnie zostały one spisane, przez Niemca i ewidentnie spolszczone, bo nie było zasad pisowni śląskiej. Przecież, jak się czyta te pieśni, to aż bije po oczach, że nie tak śpiewali Ślązacy. Bardzo słabo się mają te teksty do gotki. Musiał mu pomagać ktoś, kto potrafił po polsku pisać. Przy dobrej woli, dałoby się odtworzyć, przybliżone teksty tych piosenek po śląsku, a nie polskie tłumaczenie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z powyższym. "Śląskowi" przydałoby się więcej śląskości

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację ja też jestem za tym aby większość pieniędzy podatników została w regionie a tylko część trafiła do budżetu. Ale rząd nie pozwoli na to no bo z czego te wieprze by szalały.Dziewięćdziesiąt procent tych pieniędzy jest marnotrawionych,Wy wypracujecie pieniążki i oddajecie do budżetu i tylko niewielka częśćih wraca (to tak jak w górnictwie państwo dofinansowuje górnictwo i wszyscy o tym wiedzą ale nie wiedzą o tym że górnictwo płaci ogromne podatki za eksploatacje złóż za każdą scianę za maszyny za atesty inne co wielokrotnie przewyższa dofinansowanie) więc zróbmy coś aby kultura została dobrze dofinansowana może przez to rząd się odchami i zrozumie w czy żecz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyżby ktoś liczył na decentralizację ? Marzenia ściętej głowy. To takie niepolskie...

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)