czwartek, 13 sierpnia 2015

O ekoencyklice krytycznie

Kilka dni temu chwaliłem encyklikę papieża Franciszka:

Dziś pozwolę sobie na kilka krytycznych komentarzy.

Znalazłem tam kilka zdań, z którymi nie do końca potrafię się zgodzić, a przynajmniej może warto z nimi podyskutować.

Istnieje bardzo solidny konsensus naukowy wskazujący, że mamy do czynienia z niepokojącym ociepleniem systemu klimatycznego. Temu globalnemu ociepleniu w minionych dekadach towarzyszy stały wzrost poziomu morza ...

Ciągle mam wrażenie, że ten "solidny konsensus" przynajmniej w kontekście wpływu człowieka na zmiany klimatyczne jest niestety podszyty często nie tyle naukowością, co głęboko zakorzenioną ideologią. Ciągle też od lat czekam na fakty, które pokażą gdzie i o ile podniósł się poziom mórz.

Daleko dalej w dokumencie są trochę potwierdzone moje wątpliwości:

Czasami nie ujawnia się wszystkich dostępnych informacji, selekcjonując je według własnych interesów, czy to politycznych, czy to ekonomicznych, czy to ideologicznych.

I działa to niestety w obie strony. Badania naukowe w dzisiejszym świecie (nie tylko w zakresie ekologii) stały się często dalekie od obiektywizmu. Bo albo władza patrzy na ręce, albo ktoś finansuje badania i chce wynik, który pokazuje wyższość margaryny nad masłem lub na odwrót, albo wszyscy są zanurzeni w gęstym sosie ideologii, a wtedy o świeże spojrzenie raczej trudno.

Może i nie jest to fragment merytoryczny, ale bardzo zdziwiło mnie zdanie, tu wyrwane z kontekstu:

Także i w tym przypadku nieszczęścia chodzą parami.

Tego typu zdania mogą być powszechne w prasowych felietonach czy na blogu, ale w dokumencie rangi encykliki ..., no nie wiem.

Wiele też jest kwestii chyba zbyt szczegółowych. Encyklika powinna pokazywać problemy, zagadnienia, wskazywać próby rozwiązań, a nie koniecznie wdawać się w bieżące spory, jak np. w poniższym zdaniu:

Ocalenie banków za wszelką cenę, kosztem społeczeństwa, bez determinacji, by dokonać rewizji i przekształcenia całego systemu, potwierdza absolutne panowanie takich systemów finansowych, które nie mają przyszłości i zdolne są jedynie generować nowe kryzysy po długim, kosztownym i pozornym leczeniu.

Ja się z powyższym zdaniem i wielu innymi podobnymi zgadzam. Zastanawiam się tylko czy to dobre miejsce i czas, by wskazywać zbyt dużo detali.

Niektóre zaś zdania brzmią jak manifesty zielonych (nawet przechodząc w barwy czerwonawe):

... wszyscy uważają się za wolnych, dopóki zachowują rzekomą wolność konsumowania. Natomiast rzeczywiście wolnymi są ci, którzy należą do mniejszości posiadającej władzę ekonomiczną i finansową.

O wolności w wymiarze wiary nie ma w tym akurat miejscu ani słowa. Może źle zrozumiałem kontekst, a może faktycznie ktoś się tu nieco zagalopował? 

A potem za chwilę, mam wrażenie, że kolejne akapity pisała zupełnie inna ręka: o Eucharystii o sakramentach, o duchowym przeżywaniu istnienia we wszechświecie ...Encyklika jest moim zdaniem bardzo nierówna. Widać, że poszczególne rozdziały przygotowywały różne zespoły: naukowcy, ideolodzy, zieloni, teolodzy, filozofowie i kto tam jeszcze. Zabrakło jakby ręki, która całość ułoży w spójny dokument.Żeby zaś nie było dziś tylko i wyłącznie krytycznie, to na koniec proponuję jeszcze fragment, jeden z moich ulubionych:

Można mieć niewiele, a żyć intensywnie, zwłaszcza gdy jesteśmy w stanie odkryć inne przyjemności i odnajdywać satysfakcję w braterskich spotkaniach, usługiwaniu, w realizowaniu swoich charyzmatów, w muzyce i sztuce, w kontakcie z naturą, w modlitwie.Żyjmy intensywnie!

Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)