czwartek, 29 listopada 2012

Lepsze jest wrogiem dobrego

Codziennie rano jadąc do pracy, na skrzyżowaniu ze światłami skręcam w prawo na autostradę. Czasem, gdy jest akurat czerwone światło, trzeba się na chwilę zatrzymać - to dość normalne. Od niedawna ktoś zmienił ustawienia sygnalizacji i zamiast ruch upłynnić, spowodował korki. Dziś na przykład, żeby skręcić na skrzyżowaniu w prawo, czekałem cztery zmiany świateł, bo zielone świeci tylko ok. 4 sekundy. Generalnie oświeca się ono wraz z zielonym na wprost, ale po chwili gaśnie mimo, że ruch na wprost jest dalej otwarty, czyli nie ma możliwości, by mój prawoskręt był drożny z jakiegokolwiek innego kierunku. Zupełnie tego nie rozumiem. Ciekawe kto i po co majstrował przy tym skrzyżowaniu.

Z innej beczki.
Od lat w naszym środowisku się mówi, że Prawo Budowlane jest złe, że trzeba je poprawić. Co chwila są jakieś nowelizacje, a teraz - nawet dzisiaj - wyczytałem, że w październiku powstała "Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego, która ma przygotować całokształt regulacji prawnych dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego". Komisji przewodniczy profesor doktor habilitowany, który się zastanawia "czy rzeczywiście przedmiotem regulacji prawnej powinna być wysokość komina lub szerokość stopnia schodów". Nie jestem pewny, czy akurat tego typu sprawy są tu najistotniejsze. Szkoda tylko, przy całym szacunku dla profesora, że nie jest on przy okazji po prostu inżynierem i nie używa Prawa Budowlanego w swojej codziennej pracy. 
Mnie, pomimo złego, kulawego i okropnego prawa budowlanego (i wszelkiego innego) marzy się sytuacja, by już nic nie poprawiać, by na 10 lat zostawić bez zmian. Po 18 latach pracy zawodowej już się nauczyłem, że każda nowelizacja, która ma nam obywatelom rzekomo uprościć życie, prowadzi do jeszcze większego chaosu, zamieszania i skomplikowania procedur.

Pozdrawiam


1 komentarz:

  1. Jo już prowadza korespondencja nt. tych świateł z naszym Wydziałem Ruchu Drogowego, na razie bezskutecznie. Nie przyznają się na razie, kto tym rządzi...Jakiś zdolny inżynier transportu z Gierkowej Politechniki???
    G.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)