wtorek, 4 października 2022

Tajemnice Światła

Wstęp

Dziękujemy Ci Panie, że w ten kolejny poniedziałek możemy gromadzić się przed Twoim Obliczem.

Wiemy, wierzymy, że Ty jesteś tu obecny. Bo Twoje imię mówi „Jestem”.

Prosimy o światło Ducha Świętego, by On nam pomógł być tak samo obecnymi na tej adoracji, jak Ty Panie jesteś.

Pieśń do Ducha Św.

Adoracja Grupy Poniedziałek


Wprowadzenie

Rozpoczął się miesiąc październik, w którym rozważamy tajemnice naszej wiary poprzez modlitwę różańcową. Chcemy Panie trwać w tej godzinie przed Tobą i wpatrywać się w Ciebie przy pomocy Tajemnic Światła. Dziękujemy Ci Jezu, że natchnąłeś św. Jana Pawła II, by rozszerzył różaniec o te piękne i istotne aspekty Twojego życia na ziemi.

Pieśń Maryjna

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego...

Ojcze nasz...

Módlmy się o wzrost naszej wiary, nadziei i miłości

Zdrowaś Maryjo...

Tajemnica 1 Chrzest w Jordanie

Z Ewangelii wg św. Jana:

26 Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, 27 który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». 28 Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
29 Nazajutrz zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. 30 To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. 31 Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». 32 Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. 33 Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. 34 Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Panie, trwając przed Tobą, próbujemy wyobrazić sobie miejsce Twojego chrztu w Jordanie. Niektórzy z nas mieli okazję tam być i widzieć przepływające wody Jordanu – rzeki w szerokości porównywalnej do naszej halembskiej Kłodnicy. Tam rozpoczęła się Panie Twoja publiczna misja. Rozpoczęła się od świadectwa Jana Chrzciciela, który wypowiedział słowa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. To te same słowa, które słyszymy na każdej Eucharystii, gdy kapłan pokazuje nam Ciebie, w kawałku Chleba. Gdy przez chwilę, tak jak teraz, możemy się w Ciebie wpatrywać. Świadectwo Jana zostało jeszcze potwierdzone Bożym głosem z Nieba i obecnością Ducha Świętego. Tak Panie, Ty jesteś tu wśród nas obecny. Ty, który gładzisz grzechy świata – nasze grzechy. Nie musimy się już nimi przejmować. Możemy tylko i wyłącznie cieszyć się Twoją obecnością. I w tej obecności módlmy się:

Ojcze nasz...

Pieśń

Tajemnica 2 Wesele w Kanie Galilejskiej

Z Ewangelii wg św. Jana:

21 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2 Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: «Nie mają wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? [Czy] jeszcze nie nadeszła godzina moja?» 5 Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». 6 Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. 7 Jezus rzekł do sług: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. 8 Potem powiedział do nich: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci więc zanieśli. 9 Gdy zaś starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - a nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego 10 i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». 11 Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Panie, stojąc tu przed Tobą uwielbiam Cię, że Twoim pierwszym cudem była przemiana wody w wino na weselu. Tu nie chodziło o jakieś wielkie sprawy życia i śmierci, strasznej choroby czy opętania. Po prostu pomogłeś w cudowny sposób w zwykłej rzeczy. I to w sytuacji wesela, radości, picia wina, śpiewów i tańca. I, jak zawsze, Twoje dary są hojne i przewyższają nasze potrzeby. Domyślam się, że wina było sporo więcej niż braku, a jego doskonałej jakości i smaku nie potrafię sobie nawet wyobrazić.

I ta dyskretna prośba Twojej Matki.

Uwielbiam Cię, że Ty chcesz uczestniczyć w naszych radościach, zabawach, w piciu dobrego wina. Niech codzienne szczęście, którego Ty jesteś twórcą i cudotwórcą, nam towarzyszy. Módlmy się:

Ojcze nasz...

Pieśń

Tajemnica 3 Głoszenie Królestwa Bożego

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

1 Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. 2 Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:

Osiem błogosławieństw

3 «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
4 Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
5 Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
6 Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
8 Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
9 Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
10 Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
11 Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. 
12 Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Panie, jesteśmy tu przed Tobą, w Twoim królestwie. Jakże ono jest inne od tego, czego po Mesjaszu spodziewali się Twoi uczniowie. Ale przyznajemy, że Twoje królestwo jest też inne od naszych własnych o nim wyobrażeń. Ale Ty nam ciągle i cierpliwie tłumaczysz, że jesteśmy błogosławieni, że jesteśmy szczęśliwi nawet wtedy, gdy zupełnie tego nie czujemy. Bywamy ubodzy duchem, bywamy smutni, cisi. Czasem ktoś nas potraktuje niesprawiedliwie. Jak bardzo pragniemy w tych dniach pokoju na świecie, ale też w naszych sercach i myślach. Widzimy ile biedy wokół na którą staramy się reagować z miłosierdziem. I tak bardzo tęsknimy za czystością naszych serc. Cierpimy.

A Ty nam mówisz: głowa do góry. Jesteście błogosławieni, jesteście szczęśliwi już tu i teraz. A co to dopiero będzie w przyszłości, gdy posiądziemy ziemię i będziemy w pełni należeć do Twojego królestwa. Z tą radosną nadzieją módlmy się:

Ojcze nasz...

Pieśń

Tajemnica 4 Przemienienie

Z Ewangelii wg św. Mateusza:

Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. 2 Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. 3 A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. 4 Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». 5 Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie !»6 Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. 7 A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» 8 Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.

Panie, dobrze, że tu jesteśmy

Módlmy się

Ojcze nasz...

Pieśń

Tajemnica 5 Ustanowienie Eucharystii

Z Ewangelii wg św. Łukasza:

14 A gdy nadeszła pora, zajął miejsce u stołu i Apostołowie z Nim. 15 Wtedy rzekł do nich: «Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał. 16 Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym».
17 Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, rzekł: «Weźcie go i podzielcie między siebie; 18 albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił [napoju] z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże».
19 Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie, połamał go i podał im, mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!» 20 Tak samo i kielich [wziął] po wieczerzy, mówiąc: «Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.

Panie, trwamy przed Tobą w Najświętszym Sakramencie. Tu niejako splatają się wszystkie tajemnice różańcowe. Tak bardzo nas ukochałeś, że przyjąłeś ludzkie ciało w Zwiastowaniu i narodziłeś się jako prawdziwy człowiek w Betlejem. Ukochałeś nas do tego stopnia, że wziąłeś na siebie nasze cierpienia, nasze grzechy i winy i pozwoliłeś Sobie zrobić to, co należało się sprawiedliwie nam – umarłeś w męczarnich na krzyżu. A to dopiero był początek, bo najważniejsze stało się 3 dni później – Zmartwychwstałeś. Umrzeć każdy potrafi, ale zwyciężyć śmierć – tylko Ty. Uwielbiam Cię.

I jeszcze ten genialny pomysł: by zostać z nami w kawałku Chleba.

Dobrze, że jesteś. Módlmy się

Ojcze nasz...

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (2717) wiara (1123) podróże (950) polityka (710) Pismo Św. (700) po ślonsku (447) rodzina (416) Śląsk (412) historia (394) Kościół (365) zabytki (348) humor (300) Halemba (287) człowiek (253) książka (218) święci (211) praca (209) muzyka (204) sprawy społeczne (177) gospodarka (176) Ruda Śląska (151) Grupa Poniedziałek (111) ogród (110) Jan Paweł II (106) filozofia (105) muzeum (100) miłosierdzie (91) Covid19 (89) środowisko (87) sport (82) dziennikarstwo (76) film (66) wojna (61) Papież Franciszek (57) biurokracja (57) Szafarz (45) dom (41) varia (38) teatr (34) św. Jacek (33) makro (7)