Nie chcę nikogo urazić, bo kwestia jest dość delikatna, ale spróbuję zwrócić uwagę na pewien problem.
W wielu naszych parafiach, wspólnotach i kościelnych środowiskach są osoby wyróżniające się w postawach, które nazwałbym "nad-pobożne". Oczywiście motywacje ku temu mogą być bardzo różne i oby były pozytywne albo przynajmniej wynikały z nieznajomości materii.
Czym się to przejawia? Na przykład na Mszy Świętej, gdy cały kościół stoi, osoby te klęczą. Do Komunii Świętej mimo, iż od lat przystępuje się w procesji, na stojąco, kilku parafian koniecznie musi być wykomunikowana klęcząc. (W wersji łagodniejszej, choć zwyczaj w danej wspólnocie nie jest powszechny, kilka osób przyklęka w "kolejce" do Komunii).
Mój kościół parafialny |
Jedną z większych wartości w kościele podczas liturgii jest komunia, czyli wspólnota zgromadzonych wiernych. Przejawia się ona między innymi w tym, że wszyscy zachowujemy te same postawy. Jeśli na "Agnus Dei" wszyscy stoją, to ja też powinienem stać, bo to tworzy komunię ze współwiernymi. Tu Twoja prywatna pobożność nie ma nic do rzeczy. Twoje poglądy na to, jak "powinno być" zostaw sobie na później. Po Mszy Świętej możesz sobie prywatnie klęczeć jeszcze całą dodatkową godzinę. Podczas Mszy Świętej zachowuj się jednak tak, jak wspólnota - bo to wielka wartość.
Uważasz, że wiesz lepiej niż biskup, proboszcz i reszta parafian, że do Komunii Świętej przystępuje się tylko na klęcząco? Ok. Proponuję się jednak zastanowić, czy jest to wyraz pobożności czy pychy (bo jestem lepszy niż inni).
Ponieważ jestem Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej, patrzę też od drugiej strony. Przyklękanie pojedynczych osób, gdy pozostali przyjmują Pana Jezusa na stojąco, może powodować, że ktoś się potknie i zamiast szacunku do Eucharystii wyjdzie z tego czyjaś krzywda. Dla samego komunikującego też jest to dodatkowy problem, gdy nagle jedna osoba znajduje się w innym miejscu i na innej wysokości.
Tak się nad powyższym zastanawiam również w kontekście dzisiejszej Ewangelii o chrzcie Jezusa w Jordanie i tego fragmentu:
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest.
Tak, po prostu, jak wszyscy inni. Uczmy się pokornej postawy Jezusa.
Pozdrawiam
Polecam taki oto cytat: "Nie wyobrażam sobie natomiast sytuacji, aby z racji, powiedzmy „administracyjno-porządkowych”, ktoś zabraniał wiernym uklęknięcia do Komunii Świętej lub w tym tonie komentował postawę klęczącą, jako np. przesadną dewocję – podkreślił abp Dzięga.
OdpowiedzUsuńRead more: http://www.pch24.pl/abp-dziega--kosciol-zacheca-wiernych-do-przyjmowania-komunii-swietej-w-postawie-kleczacej,65648,i.html#ixzz5deK13zrw
Po pierwsze nikomu nie zabraniam, tylko daję pod przemyślenia. Po drugie, jeśli byłbym na Mszy Św. np. w diecezji abpa Dzięgi, zachowywałbym się dokładnie tak, jak pozostali wierni, z przyczyn, o których napisałem. Pozdrawiam serdecznie życząc sobie i Szanownym Czytelnikom przede wszystkim postawy wewnętrznej wynikającej z ukochania Eucharystii
Usuń