środa, 1 czerwca 2016

Czy Konstytucja jest ważna?

Nie dajmy sobie wmówić, że ostry spór ws. Trybunału Konstytucyjnego jest walką pomiędzy:

  • rządzącym PiS a opozycyjnym PO, 
  • Prezesem Prawa i Sprawiedliwości a Prezesem Trybunału Konstytucyjnego
  • Premier Rządu RP a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej
  • Prezydentem Polski a (częścią) Sędziów TK

Faktycznie jest to spór pomiędzy Klasą Polityczną a Obywatelami.


Politycy w naszym kraju od wielu lat w coraz większym stopniu czują, że są ponad prawem. Parlamentarzyści zamiast być przykładem praworządności, sami sobie uchwalają immunitety, podwyższanie diet poselskich, regulaminy zachowań, za które w każdym zwykłym zakładzie pracy człowiek wylatuje z dyscyplinarką.

Mam wrażenie, że w coraz większym stopniu nasz kraj staje się folwarkiem rządzących.

Co zrobić, by się tak nie działo?

Trzeba wrócić do źródeł. Tym źródłem w naszym porządku prawnym jest Konstytucja. Warto poczytać, co w niej jest napisane. Choćby te kilka myśli: KLIK

Tak, mam świadomość, że Konstytucja to nie Biblia. Oczywiście Konstytucję można zmienić. Proszę jednak pamiętać, że póki się jej nie zmieni, obowiązuje każdy jeden z jej artykułów. A po ewentualnej zmianie też będzie obowiązywała w całości.

Konstytucja to gwarancja dla nas Obywateli, że politycy nie mogą zrobić z nami wszystkiego, co chcą.

Niestety wyroki Trybunału Konstytucyjnego z ostatnich kilku lat (specjalnie to podkreślam, gdyż nie jest to problem li tylko dzisiaj rządzącej partii) wiele razy pokazywały, że uchwalane prawo jest niezgodne z Konstytucją. Co więc wtedy robią politycy? Zamiast tworzyć prawo zgodne z Konstytucją, brutalnie ingerują w prace Trybunału Konstytucyjnego, kompromitują Sędziów, paraliżują wydawanie wyroków.Bądźmy uważni, bo pod pozorem walki pomiędzy politykami rozgrywa się zamach na nasze obywatelskie wolności zapisane w Konstytucji.Pozdrawiam


1 komentarz:

  1. Krótko i na temat.
    Jakkolwiek mam odmienne zdanie o doraźnych przyczynach obecnego stanu rzeczy to w ogólnym przekroju się zgadzam

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

zdjęcia (1160) wiara (588) podróże (459) polityka (365) Pismo Św. (317) rodzina (278) Śląsk (243) po ślonsku (235) humor (211) historia (198) Kościół (161) praca (146) człowiek (145) zabytki (144) Halemba (143) sprawy społeczne (129) muzyka (94) gospodarka (89) Ruda Śląska (85) książka (83) Grupa Poniedziałek (72) ogród (72) filozofia (70) Jan Paweł II (69) sport (58) dziennikarstwo (46) biurokracja (44) miłosierdzie (43) święci (37) film (36) środowisko (33) muzeum (32) varia (27) Papież Franciszek (22) św. Jacek (19) Szafarz (18) teatr (16)