Dokładnie 20 lat temu, 11 czerwca 1999 Papież Jan Paweł II spotkał się w Sejmie RP z Prezydentem, Posłami, Senatorami, Premierem, Władzą Sądowniczą i przedstawicielami Korpusu Dyplomatycznego.
Sejm RP |
By uczcić jubileusz tych pięknych historycznych chwil, Sejm, a właściwie nasi Posłowie wzięli sobie do serca ówczesne przesłanie Papieża i w odpowiedzi postanowili:
- więcej nie uchwalać praw, które służyłyby rządzącym, partii lub partykularnym interesom jakiejś grupy, gdyż, jak powiedział ówczesny Gość: "Hominum causa omne ius constitutum est"
- promować "Solidarność" i w żadnym razie nie podważać jej dorobku, gdyż to wszystko, co osiągnęliśmy w Polsce "nie byłoby możliwe bez «Solidarności», która wybrała drogę pokojowej walki o prawa człowieka i całego narodu".
- dbać o jedność w społeczeństwie i porzucić wszelkie próby antagonizowania ludzi, gdyż potrzeba nam "solidarności przekraczającej różnego rodzaju bariery klasowe, światopoglądowe, kulturowe, a nawet geograficzne".
- w przyszłych latach wspólnie świętować 4 czerwca 1989, gdyż, jak mówił Papież: "wydarzenia roku 1989, (...) zapoczątkowały wielkie zmiany polityczne i społeczne w Polsce i Europie".
- zrównać kwotę wolną od podatku dla zwykłych ludzi i parlamentarzystów, ponieważ "wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych, czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu".
- odejść od partyjnych nakazów przy uchwalaniu ustaw oraz prowadzić rzetelne debaty parlamentarne, gdyż "wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny".
- przy poszanowaniu dla ludzi o skłonnościach homoseksualnych, zakazać publicznego promowania postaw przeczących "budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia".
- nie negować wartości Unii Europejskiej, gdyż, jak mówił św. Jan Paweł II: "Nową jedność Europy, jeżeli chcemy, by była ona trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś kształtowały, z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności kultur i tradycji poszczególnych narodów. Ma to być bowiem wielka Europejska Wspólnota Ducha".
- szanować Konstytucję, pamiętając w codziennej pracy parlamentarnej słowa Papieża: "Od was zależy, jaki konkretny kształt przybierać będzie w Polsce wolność i demokracja".
-----------------
Czy taki papieski cud, jak zamarzył mi się powyżej, jest dziś możliwy?
W holu przed Salą Kolumnową w Sejmie odbędzie się środę 12 czerwca o godz. 13.00 uroczyste otwarcie wystawy „Dar odzyskania wolności. 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sejmie”.
Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Sejmowej oraz Polskiej Agencji Prasowej, dokumentujące (...) wizytę św. Jana Pawła II w Sejmie.
Ponadto, będzie można zobaczyć fotel, na którym zasiadał papież podczas wizyty w parlamencie.
No tak. Fotel jest tu najważniejszy. Ehhh.
Pozdrawiam
P.S. Wytłuszczone cytaty to słowa Papieża sprzed 20 lat, wygłoszone w Sejmie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz