wtorek, 28 listopada 2017

Konferencja Polskiej Izby Ekologii

Uczestniczyłem dziś w Katowicach w Konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Ekologii pod tytułem:

Perspektywy i wyzwania gospodarki wodnej 
w świetle nowego prawa wodnego

Konferencja w Sali Sejmu Śląskiego

Być może nie wszyscy wiedzą, ale od początku roku będzie w Polsce obowiązywało nowe Prawo Wodne, które będzie miało wpływ na wszystkich nas obywateli, gdyż wodę każdy z nas używa.

Prelegentów oraz słuchaczy przywitał Przewodniczący Rady PIE - Pan Czesław Śleziak.

Czesław Śleziak

Jako, że gościliśmy w gmachu Sejmu Śląskiego rolę gospodarza piastował Marszałek Województwa Śląskiego - Pan Wojciech Saługa.

Wojciech Saługa

Wprowadzenie w tematykę spotkania przedstawił Wiceprzewodniczący Rady PIE - Pan Jerzy Swatoń.

Jerzy Swatoń

Założenia nowego Prawa Wodnego, w tym powstanie zupełnie nowych instytucji państwowych, zmianę organizacji zasad procedowania wielu kwestii, nowe sposoby finansowania, itd. streściła słuchaczom Pani Joanna Anczarska - Naczelnik Wydziału Ochrony Wód Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Joanna Anczarska

O sposobie procedowania Prawa Wodnego w Rządzie, Sejmie i Senacie poinformowała nas Pani Poseł Gabriela Lenartowicz.

Gabriela Lenartowicz

Spojrzenie na problem z punktu widzenia przedsiębiorstw wodociągowych zaprezentował Pan Tadeusz Rzepecki - Szef Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

Tadeusz Rzepecki

Było jeszcze kilku innych prelegentów.


Wnioski, które wyciągnąłem z dzisiejszego spotkania są następujące:
  • Polskie prawo jest w obecnym czasie uchwalane w skandaliczny sposób: chaotycznie, bez dyskusji fachowców, bez konsultacji społecznych, w absurdalnych terminach, bez dbałości o procedury
  • Na miesiąc przed wejściem w życie nowego prawa nowopowołane instytucje nie są jeszcze zorganizowane, nie powstały przepisy wykonawcze, nikt nie potrafi powiedzieć, jak nowe prawo wdrożyć i jak ono będzie działało - mamy ogólny chaos instytucjonalny
  • To, co jest pewne, to wzrost opłat wynikający z nowego prawa w różnych przejawach naszego życia: przecież wodę używamy nie tylko bezpośrednio do picia czy do pływania po rzekach; wodą są chłodzone elektrownie; woda jest niezbędna w rolnictwie, do przemysłu spożywczego, chemicznego i wielu, wielu innych
  • Drugi pewnik jest taki, że wracamy do gospodarki centralistycznej; szereg kompetencji, które były dotychczas w gestii samorządów lokalnych trafi do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" z siedzibą w Warszawie



Jeśli mimo wszystko nie wpadam w panikę, a nawet jestem pewny, że po 1 stycznia 2018 dalej z mojego kranu będzie płynąć woda, to dzięki temu, iż mamy w Polsce wielu wspaniałych fachowców, którzy niezależnie od stanowionego prawa, dalej dobrze będą wykonywać swoją robotę.




Pozdrawiam




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

zdjęcia (2715) wiara (1122) podróże (950) polityka (710) Pismo Św. (700) po ślonsku (447) rodzina (416) Śląsk (412) historia (394) Kościół (365) zabytki (348) humor (300) Halemba (287) człowiek (253) książka (218) święci (210) praca (209) muzyka (204) sprawy społeczne (177) gospodarka (176) Ruda Śląska (151) Grupa Poniedziałek (111) ogród (110) Jan Paweł II (106) filozofia (105) muzeum (100) miłosierdzie (91) Covid19 (89) środowisko (87) sport (82) dziennikarstwo (76) film (66) wojna (61) Papież Franciszek (57) biurokracja (57) Szafarz (45) dom (41) varia (37) teatr (34) św. Jacek (33) makro (7)