środa, 10 marca 2021

Kwota wolna od podatku

Kilka dni temu pozwoliłem sobie na fb na drobną prowokację, umieszczając następujący wpis:


Chciałem w ten sposób wyrazić opinię, iż wysokość kwoty wolnej od podatku jest bardzo istotna dla rozumienia stosunku państwa do własnych obywateli. 

W roku 2015, u schyłku rządów PO, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że niska kwota wolna od podatku jest niezgodna z Konstytucją. Przytoczę fragmenty uzasadnienia:

"Kwota zmniejszająca podatek nie jest przywilejem ze strony władzy względem obywateli (...). Kwota wolna należy do obywatela, jest wyrazem jego wolności i praw w państwie, jest rodzajem jego podstawowej własności."

"Obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem, w zakresie, w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka. Dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu."

"Tak pojmowane minimum egzystencji ma rangę wartości konstytucyjnej. Nie powinno być opodatkowane to, co jest niezbędne do stworzenia warunków do godnej egzystencji."

Dziś kwota wolna od podatku (nie wchodząc w niuanse) wynosi 8000 zł, czyli jeśli zarabiasz więcej niż 666,67 zł miesięcznie (!) jesteś zobowiązany do oddawania daniny państwu. I państwa w ogóle nie obchodzi, że jest to kwota za którą nie da się wyżyć, kwota ponad 4x mniejsza niż ustawowe minimalne wynagrodzenie. 


Państwo, które w powyższy sposób traktuje swoich obywateli jest państwem złodziejskim, wymuszającym haracz niezależnie od tego czy ktoś jest w stanie go opłacić. Tak zachowuje się tylko mafia.


I naprawdę nie ma znaczenia, co z tym haraczem potem dalej państwo robi. Choćby go w całości rozdało z powrotem ludziom w ramach zasiłków, 500+, trzynastek, czternastek i piętnastek nawet, nie zmienia to faktu, że w ten sposób zabiera się obywatelom jego podstawowe prawo do godności, do samostanowienia, do podstawowej własności niezbędnej do nawet najskromniejszego życia.


Jeśli tego nie rozumiemy, to nic nie rozumiemy i chyba nie mam w tej sytuacji nawet ochoty dyskutować z wieloma komentarzami pod moim wpisem.



Pozdrawiam



  


  

1 komentarz:

  1. Jeśli stwierdziłeś na podstawie cytatu z FB, że będziesz na nich głosował, kiedy nie zabiorą z innej strony, to jestem ciekaw, na kogo głosowałeś do tej pory, bo nikt inny nie wykazał się w takim stopniu, jak ten nielubiany PiS, by ewentualnie realnie zaproponować taką kwotę wolną od podatku (na razie to przeciek zapewne kontrolowany) lub 500+, 300+, "13", "14", zerowy PIT dla młodych, wybór co do przejścia na emeryturę, solidny wzrost minimalnej itd.?

    Ja jestem zawsze ostrożny co do jakiejkolwiek formy uwolnienia pieniądza (wyższa najniższa krajowa, 500+, kwota wolna), bo każdy wyższy podaż pieniądza na rynku pobudza inflację w ramach popytu zagregowanego, a ta dzisiaj zachowuje się różnie w związku z pandemią. Jednak rozwój gospodarki umotywowany jest także większą konsumpcją, a ta niesie też i ujemne strony, jak wzrost inflacji. Niemnie jednak uważam, że masz dziwne podejście do polityki, tak jakbyś jej nie rozumiał systemu: obywatel/podatek - państwo i ta próba obrony w postaci ostatniego zdania w Twoim wpisie jest tego dowodem, bo jeśli 30 tys. wolnej się pojawi, to nasza kochana opozycja i tak będzie szukać dziury w całym.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

zdjęcia (2580) wiara (1082) podróże (911) polityka (692) Pismo Św. (677) po ślonsku (441) rodzina (402) Śląsk (390) historia (377) Kościół (346) zabytki (322) humor (294) Halemba (263) człowiek (239) książka (208) praca (203) święci (193) muzyka (188) sprawy społeczne (170) gospodarka (169) Ruda Śląska (139) Grupa Poniedziałek (111) ogród (107) filozofia (105) Jan Paweł II (104) Covid19 (89) muzeum (84) miłosierdzie (83) środowisko (77) dziennikarstwo (73) sport (73) film (66) wojna (56) biurokracja (54) Papież Franciszek (53) Szafarz (43) dom (39) varia (36) teatr (32) św. Jacek (31) makro (7)