Z encykliki Laudato Si papieża Franciszka:
Dostęp do wody pitnej i bezpiecznej jest istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Ten świat ma poważny dług społeczny wobec ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności. Dług ten spłaca się częściowo poprzez większą pomoc finansową, by zapewnić czystą wodę i usługi kanalizacyjne ludom najuboższym. Mamy jednakże do czynienia z marnotrawieniem wody nie tylko w krajach rozwiniętych, ale również w tych mniej rozwiniętych, posiadających spore rezerwy. Pokazuje to, że problem wody jest częściowo kwestią edukacji i kultury, bo nie ma świadomości wagi tych zachowań w kontekście wielkiej nierówności.
Kropelki wody |
Całe życie zawodowe mam związane z wodą i ściekami. Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję czasów, gdy na ten temat Papież będzie ogłaszał encyklikę (nawet literalnie o kanalizacji wspomniano).
Życie jednak nie ogranicza się do spraw zawodowych. A gdyby zagadnienie wody jeszcze poszerzyć o aspekt duchowy, to czytamy dalej taki fragment:
Woda wylewana na ciało ochrzczonego dziecka jest znakiem nowego życia. Nie uciekamy od świata ani nie zaprzeczamy naturze, kiedy chcemy spotykać się z Bogiem.
Nie uciekam od świata (mojej pracy zawodowej), kiedy chcę się spotkać z Bogiem.
Pozdrawiam
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz