Spaliśmy we Wrocławiu w hoteliku prowadzonym przez siostry Notre Dame w najstarszej części miasta.
Dom Notre Dame |
Miejsce jest przeciekawe, bo właśnie tutaj znajdował się dawny zamek książęcy Piastów Śląskich. W podziemiach budynku można zwiedzać pozostałości wielowiekowych budowli.
Pozostałości archeologiczne |
Największą chyba świetność zamek osiągnął za panowania Henryka Brodatego na przełomie XII i XIII w.
Makieta |
Około roku 1190 książę Henryk I Brodaty poślubił Jadwigę, córkę księcia Meranii. Doczytałem, że Merania była krainą na terenie dzisiejszej Chorwacji z siedzibą w Rijece.
Jadwiga wsławiła się swoją pobożnością, fundowaniem klasztorów, kościołów i szpitali. Była bardzo szanowana przez lud śląski, który ukochała całym sercem. Znana była z dobroci i pomocy dla najbiedniejszych.
Do dziś w domu, gdzie mieszkaliśmy, na dole znajduje się sala, która jest uważana za salon Księżnej.
Salon św. Jadwigi |
Oczywiście dzisiejsze pomieszczenie to nie wersja ze Średniowiecza, ale tradycja mówi, że właśnie tutaj Jadwiga mieszkała. W rogu pokoju można zauważyć pozostałość niewielkiego okienka. Podobno przez nie Święta podawała chleb ubogim mieszkańcom Wrocławia podczas głodu panującego na Śląsku w latach 1221-1222.
Okienko św. Jadwigi |
Gdy wczoraj rano wracałem ze sklepu ze śniadaniem, przy bramie klasztoru nagle pojawił się człowiek i poprosił, czy mógłbym go wspomóc. Nie zawahałem się: oddałem mu jedną ze swoich bułek. Dobre tradycje tego miejsca trzeba podtrzymywać.
Św. Jadwiga w stroju z epoki - muzeum w Brzegu |
Święta Jadwigo Śląska - módl się za nami.
Pozdrawiam
sw Jadwiga Urodziła się i wychowała w zamku Andechs w Bawarii, jako córka Bertolda VI von Andechs i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów. jej ojciec byl ksieciem Meranii ale miedzy innymi.. sw Jadwiga Slaska byla Niemka.
OdpowiedzUsuńTak, to prawda. Pozdrawiam
Usuń