Strony

sobota, 6 czerwca 2015

Święta Ziemia

Po moim tygodniowym, pierwszym i, jak na razie, jedynym pobycie w Ziemi Świętej, stałem się na sprawy tej części świata jakby bardziej wrażliwy.

Gdy wkrótce po powrocie do kraju usłyszałem w Trójce o książce Marcina Gutowskiego, kupiłem ją bezzwłocznie (od razu 3 sztuki - jako prezent dla innych, też tematem zainteresowanych).



Dziś lekturę zakończyłem.

Dobrze było znaleźć się poprzez czytanie znowu w tych przeciekawych miejscach. Dobrze było popatrzeć na Izrael i Palestynę z bardzo różnych punktów widzenia.

O spojrzeniach Autora z różnej perspektywy mówią tytuły poszczególnych rozdziałów:
  • Jeruszalaim. Miasto żydów
  • Wybrzeże sabrów
  • Terytoria. Ziemia Palestyńczyków
  • Jerozolima. Miasto chrześcijan
  • Negew. Dziedzictwo ludzi pustyni
  • Galilea. Raj wolnych duchów
  • Al-Kuds. Miasto muzułmanów

Sam będąc w lutym w Izraelu miałem możliwość, choć jedynie w niewielkim stopniu, dotknąć bogactwa tej różnorodności. Jednak moje doświadczenie też było w znacznym stopniu odmienne od większości Polaków, którzy wybierają się w te miejsca z pielgrzymką. Mój tygodniowy pobyt w izraelskim kibucu zlokalizowanym na Wzgórzach Golan na szkoleniu z hydrauliki, to jednak zupełnie inna opowieść. 

A jednak miałem okazję nie tak głęboko, ale jednak wejść lub zobaczyć miejsca opisywane przez Marcina Gutowskiego:

Z jednej strony cieszę się, że nie doświadczyłem tak wprost wszystkich problemów, o których pisze Autor. Z drugiej strony chciałoby się, by mieszkańcy Ziemi Świętej próbowali przezwyciężać swoje nienawiści, wrogości, uprzedzenia, by wszyscy wspólnie mogli się cieszyć życiem w tym przepięknym kawałku świata, który Bóg Abrahama ofiarował ludziom.


Świetna książka - Polecam!



Pozdrawiam


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz