Strony

piątek, 21 września 2012

Oczyszczalnia ścieków "Czajka"

Dziś zapraszam na spacer po największej polskiej oczyszczalni ścieków o wdzięcznej nazwie "Czajka" w Warszawie.

Gdy byłem tam ostatnio, jakieś 10 lat temu, wyglądała zupełnie inaczej. Zresztą w tamtych czasach, a właściwie jeszcze miesiąc temu, cała centralna i północna lewobrzeżna Warszawa odprowadzała ścieki bez oczyszczenia bezpośrednio do Wisły. Teraz jest już oddany do eksploatacji tunel pod dnem rzeki o średnicy 4,5m, którym nieczystości z zachodniego brzegu są transportowane właśnie na oczyszczalnię ścieków "Czajka". A tutaj najlepsze światowe technologie i zastępy fachowców pracują nad tym, by do Wisły trafiały już czyste wody.

Schemat oczyszczalni ścieków "Czajka"

Oczyszczalnia to gigantyczny zakład przemysłowy - 52 ha powierzchni.



Następuje tu szereg procesów, które najpierw zmierzają do oczyszczenia ścieków.




Ostatecznie wszystko jest klarowane na osadnikach wtórnych, skąd już czyste wody (widziane w pierwszym planie) można odprowadzić do rzeki.

Osadnik wtórny

Tyle, że po oczyszczeniu ścieków pozostają tony, nazwijmy to, odpadów, z nich wydobytych. Tu dopiero trzeba sporo inżynierskiego wysiłku, by je zutylizować.

Komory fermentacyjne osadów ściekowych
Przy okazji tych procesów produkowany jest tzw. biogaz, który służy do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Zbiornik biogazu

Ostatecznie pozostałe po przeróbce odpady ściekowe są w Warszawie spalane w specjalnym piecu. Spalarnia osadów to właściwie cały oddzielny wysokospecjalistyczny zakład przemysłowy, z kilometrami rurociągów, tysiącami urządzeń, rejestratorów, skomplikowanymi systemami oczyszczania spalin, itp.

Spalarnia osadów ściekowych

Możecie mi wierzyć - a znam się na tym - to co mamy w tej chwili w Warszawie, ale również w wielu miastach i miejscowościach w Polsce, to są oczyszczalnie ścieków na najwyższym światowym poziomie. W tej kwestii postęp cywilizacyjny naszego kraju w ostatnich kilkunastu latach był niesamowity.

Jestem pewien, że musi się to w najbliższych latach przełożyć na poprawę jakości polskich rzek oraz Bałtyku.

Pozdrawiam

2 komentarze:

  1. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie oczyszczalnia jest bardzo duża, ale awaria która tam powstała pewnie długo będzie jeszcze zbierać żniwo. Zresztą odnośnie instalacji kanalizacyjnych to u mnie także niedawno w domu była mała naprawa. Zdecydowałam się na montaż przepompowni WC https://www.dostudni.pl/przepompownie-wc-i-pomporozdrabniacze,c54.html i właśnie dlatego mam jeszcze jedną toaletę więcej.

    OdpowiedzUsuń