Strony

wtorek, 9 lipca 2024

Kłodnica - szybki zwrot

Byłbym zapomniał. Tym razem w błyskawicznym tempie dostałem odpowiedź na mój list.

Cytuję:

Szanowny Panie,

uprzejmie dziękuję za przesłaną korespondencję. W zakresie pytań nr 2 i 3 odpowiedź zostanie udzielona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Jednocześnie informuję, że w zakresie Pańskiego dodatkowego pytania tj. „Czy Wody Polskie mają jakiekolwiek plany zmierzające do poprawienia jakości rzeki Kłodnicy?” informuję, że zaplanowane działania służące poprawie jakości rzeki Kłodnicy ujęto kompleksowo w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (IIaPGW) wraz ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich realizację (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 listopada 2022 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, Dz. U. 2023 poz. 335).

Dla jednolitych części wód powierzchniowych (jcwp) rzecznych, o statusie silnie zmienionych części wód (szcw), o nazwie „Kłodnica od źródeł do Promnej” (kod RW600006116159) oraz „Kłodnica od Promnej do zb. Dzierżno Duże” (kod RW6000061165739), których zlewnie znajdują się w obrębie gminy Ruda Śląska, zaplanowane w IIaPGW działania dotyczą:
  • realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych;
  • porządkowania i poprawy infrastruktury związanej z gospodarką ściekową na obszarze gminy poza aglomeracjami;
  • kontroli gospodarowania wodami oraz przeglądów pozwoleń wodnoprawnych;
  • dodatkowego przeglądu pozwoleń wodnoprawnych;
  • aktualizacji programu ochrony środowiska pod kątem poprawy efektywności dotyczącej ograniczania dopływu zanieczyszczeń do JCWP;
  • działań renaturyzacyjnych;
  • analiz techniczno-ekonomicznych gospodarowania ściekami w obszarze gminy poza aglomeracjami;
  • opracowania programu poprawy retencji glebowej i krajobrazowej w obszarach rolniczych w zlewni jcwp oraz retencji na terenach zurbanizowanych w zlewni jcwp;
  • realizacji przedsięwzięć zmierzających do zwiększenia ilości i czasu naturalnej retencji wód na gruntach rolnych w zlewni jcwp oraz na terenach zurbanizowanych w zlewni jcwp;
  • monitoringu stanu wód (informacja o braku przepływu lub braku wody w korycie cieku
  • przy przeprowadzeniu badań monitoringowych jcwp w ramach strategicznego programu PMŚ);
  • działań kontrolnych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu przez podmioty prowadzące produkcję rolną i działalność;
  • ograniczenia zanieczyszczenia wód związkami biogennymi pochodzącymi z rolnictwa oraz ograniczenia zanieczyszczenia pestycydami.

Za wdrożenie ww. działań, oprócz jednostek Wód Polskich, odpowiadają również inne podmioty,
a przypisanie poszczególnych zadań wynika z kompetencji określonych w przepisach ustawowych. Przykładowo, w zakresie działań związanych z gospodarką ściekową, jednostką odpowiedzialną za ich realizację jest gmina, natomiast w odniesieniu do działań związanych z monitoringiem stanu wód – Inspekcja Ochrony Środowiska (GIOŚ). GIOŚ prezentuje informacje z monitoringu stanu wód na portalu jakości wód powierzchniowych: https://wody.gios.gov.pl/pjwp/ .

Z poważaniem


Zobaczcie, jak u nas wszystko pięknie działa. Mamy rozporządzenie, plan, zaplanowane działania, tylko... rzeka jak była ściekiem, tak ściekiem chyba zostanie do końca mego życia.

Kłodnica na Halembie



Pozdrawiam



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz