Strony

poniedziałek, 28 grudnia 2020

Pole Pasterzy

Trwając w oktawie Bożego Narodzenia, przenieśmy się jeszcze raz do Betlejem.

Pan Jezus urodził się w grocie, gdzie zatrzymali się Maryja i Józef. Jak wiemy, "w tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą".

Do dziś w okolicach Betlejem znajduje się tzw. Pole Pasterzy.

Wejście na Pole Pasterzy

Pagórkowata okolica pokryta jest (przynajmniej zimą) zielenią, która może służyć owcom za pastwisko.

Pastwiska

Teren jest jednocześnie kamienisty i - jak wszędzie w Izraelu - tu także można znaleźć liczne podziemne groty, które od wieków służyły ludziom i zwierzętom za schronienie. 

Grota na Polu Pasterzy

Niektóre z nich są bardziej lub mniej zagospodarowane. Zdjęcie z Dzieciątkiem, które bardzo lubię, właśnie pochodzi z kolejnej groty, w której znajduje się dziś kaplica.

Patrzeć (też na siebie) oczami Boga - Człowieka


Gdzieś tu, na tych polach ukazał się pasterzom Anioł ze słowami: "Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie."

Być może było to w miejscu, gdzie dziś stoi Kościół Pasterzy.

Kościół Pasterzy

A skąd faktycznie Pasterze wiedzieli, gdzie się udać, by powitać Nowonarodzonego? Najprawdopodobniej w okolicy była jedyna grota, o której w swoim środowisku było wiadomym, że jest niej żłób, czyli miejsce przystosowane do karmienia bydła. Wskazówki Aniołów były precyzyjne.

Jedno z malowideł w Kościele Pasterzy

Bóg stał się człowiekiem - ciągle nie mogę się nadziwić!



Pozdrawiam







 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz